Zaniżona Szkoda Całkowita - co zrobić?

Naprawa nawet z pozoru niezbyt mocno uszkodzonego samochodu może być nieopłacalna według ubezpieczyciela. Wówczas sprawą najprostszą jest uznanie całkowitej szkody, a później odkupienie wraku od właściciela oraz sprzedanie go tym, którym się dana naprawa opłaci. Podpowiemy czym jest zaniżona szkoda całkowita oraz kto nam pomoże napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Czym charakteryzuje się Zaniżona Szkoda Całkowita?

Stwierdzenie całkowitej szkody z polisy OC sprawcy wypadku czy też kolizji może wówczas nastąpić, kiedy same koszty naprawy znacznie przerastają wartość pojazd sprzed samego incydentu. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty różnicy pomiędzy samą wartością samochodu w dniu szkody, a wartością tak zwanego wraku, a więc tym co już pozostało z samochodu.

Ubezpieczyciele stosują masę haczyków, aby zostać możliwie najmniej stratnym. Warto zatem sprawdzić, czy sama wycena wraku oraz koszty naprawy nie zostały przypadkiem zawyżone. Wrak pojazdu jest w dalszym ciągu własnością osoby ubezpieczonej, a więc od niego zależy czy sprzeda go w częściach czy też sprzeda na złom bądź zostawi w garażu. Jednak warto próbować się odwołać od decyzji rzeczoznawców. Radzimy się skontaktować z kancelariami odszkodowawczymi, które się w tej dziedzinie specjalizują. Może się okazać, że nasze odszkodowanie zostało widocznie zaniżone. Niestety zaniżona szkoda całkowita ma miejsca bardzo często.

Kto może nam pomóc?

Jak zostało już powiedziane pomocy należy szukać w kancelariach odszkodowawczych. Samo już napisanie oraz wysłanie odwołania sprawi, że ubezpieczyciel nas zacznie traktować naprawdę poważnie. Według ekspertów pierwsza wycena jest zawsze zaniżona, ponieważ ubezpieczyciele wysyłką ją poniekąd eksperymentalnie. Jeśli klient jej nie zakwestionuje, to skorzysta na tym firma, która wystawia polisę. Dlatego też w każdym przypadku powinniśmy negocjować.

szkoda całkowita

W odwołaniu wykazać się należy znajomością szczegółową dokumentacji całej sprawy. Analiza wyceny samochodu uszkodzonego, całościowego kosztorysu naprawy i tym podobne. Jeśli się nie znamy na naprawach, to warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy niezależnego czy też eksperta z firmy, która zajmuje się powypadkowymi naprawami. W samej analizie wyceny rozbitego samochodu sprawdzić należy, czy ubezpieczyciel pod uwagę wziął wszelkie elementy, które mają wpływ na wartość samochodu, jak wyjątkowo dobry stan przed wypadkiem bądź kolizją, wyposażenie dodatkowe, przebieg czy też dokonane ostatnio naprawy.

Odwołanie musimy złożyć tak, aby mieć samo potwierdzenie tegoż działania. Na poczcie dopłacić możemy za potwierdzenie nadania listu, albo jeśli używamy elektronicznej poczty, poprosić o potwierdzenie odebrania wiadomości oraz zachować pismo w folderze wysłanych wiadomości. Możemy także złożyć takowe odwołanie bezpośrednio w siedzibie firmy, ale wówczas musimy pamiętać o tym, że osoba, która przyjmuje dokumenty podbić powinna pieczątkę na ich kopiach i napisać, że dokumenty te zostały przyjęte.

Odwołanie od samej decyzji ubezpieczyciela złożyć możemy w ciągu trzech lat od samego powstania szkody, a w przypadkach niektórych takowe sprawy się przedawniają dopiero po mniej więcej dziesięciu latach. Takowe negocjacje mogą być naprawdę bardzo skuteczne, nawet jeśli otrzymaliśmy już wcześniej odszkodowanie, ale według nas zostało ono mocno zaniżone. Dobra kancelaria odszkodowawcza na pewno stanie na wysokości zadania. Na całe szczęście dobrych kancelarii odszkodowawczych na rynku nie brakuje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz