Co robić w przypadku zaniżonego odszkodowania OC?

Nie da się ukryć, że wypadek nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Wiąże się to z ogromnymi nerwami, stresem, a dodatkowo kosztami. Poszkodowany w tym przypadku może skorzystać z odszkodowania, które ma za zadanie zrekompensować poniesione szkody. Niestety regularnie dochodzi do sytuacji, w których zadośćuczynienie zostaje zaniżone, w konsekwencji nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów. Co robić w takiej sytuacji? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zaniżone odszkodowanie- dlaczego je otrzymaliśmy?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczyciele zaniżają świadczenia. Dzieje się tak, ponieważ firmy biorą pod uwagę jedynie najtańsze części zamienne. Dodatkowo biorą oni pod uwagę również stawki za roboczogodzinę, która wyliczana jest przez daną firmę, co nie jest dla nas zbyt korzystne. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie musimy godzić się na żadne części zamienne, a tym bardziej na ustalaną przez ubezpieczyciela stawkę za godzinę pracy specjalistów. 

Zaniżone odszkodowanie- co powinniśmy zrobić?

Kiedy już otrzymaliśmy zaniżone odszkodowanie, nie musimy zgodzić się na podaną przez nich kwotę. Istnieje możliwość złożenia odwołania od decyzji. Jest to specjalistyczny dokument, na podstawie którego udowadniamy, dlaczego powinniśmy otrzymać wyższe świadczenie. Do tego dołączamy wszelkie faktury, które nie zostały uwzględnione przez firmę. W przypadku odrzucenia reklamacji, możliwe jest zwrócenie się do Rzecznika Finansowego, a nawet ubieganie się o swoje prawa w sądzie. Jest to jednak dość ryzykowne, bowiem sami musimy zająć się wyliczeniem zaniżenia odszkodowania, a w przypadku przegranej sprawy, będziemy musieli dodatkowo ponieść koszty związane z przeprowadzeniem procesu. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc specjalistów i zastanowić się nad możliwością dopłaty do odszkodowania bądź nad skupem odszkodowania. 

Dopłata zaniżonego odszkodowania OC

W przypadku zaniżonego odszkodowania jedna ze stron jest poszkodowana, jednakże proces sądowy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie korzystniejsze wydaje się być skorzystanie z dopłaty do odszkodowania. Sposób ten nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Charakteryzuje się tym, że możemy szybko uzyskać pieniądze, a cały proces jest w pełni legalny. Większość formalności załatwia firma, a zaproponowana przez nich cena może być w każdej chwili negocjowana. 

Dopłata do odszkodowania- jak ją otrzymać?

Chcesz otrzymać dopłatę do odszkodowania? Musisz zająć się dokładną dokumentacją, a także przedstawić stan czterokołowca przed nieprzyjemnym incydentem. Dodatkowo jeśli samochód został naprawiony, należy szczegółowo określić, które części zostały użyte, a także czy zdecydowano się na zamienniki, czy jednak oryginalne komponenty. Na podstawie tych informacji specjaliści są w stanie obliczyć, jak bardzo zostało zaniżone odszkodowanie. Jeśli jednak chcesz zawrzeć umowę, musisz zwrócić uwagę na to czy spełniasz kilka warunków. Decyzja o przyznaniu świadczenia musiała zostać wydana nie wcześniej niż 3 lata wstecz. Szkoda musiała odbyć się w Polsce i być rozliczana gotówkowo. Nie mogło również dojść do zgody z ubezpieczycielem, a odszkodowanie musiało zostać wypłacone już jakiś czas temu.

Skup odszkodowania

Istnieje także możliwość sprzedaży szkody komunikacyjnej. Aby mogło się to ziścić, konieczne jest przesłanie kosztorysu. Firma dokładnie przeanalizuje dokument i przedstawi Ci ofertę. W razie zgody dwóch stron zostanie podpisana umowa, a wraz z nią otrzymamy pieniądze. Większość firm nie decyduje się jednak na to, aby skupować szkody całkowite- powinniśmy mieć to na uwadze. Wbrew pozorom sprzedaż szkody jest bardzo korzystna i umożliwia szybkie otrzymanie naszego zadośćuczynienia w postaci pieniężnej. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz