Każda osoba posiadająca samochód, musi wykupić ubezpieczenie OC. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, to odszkodowanie wypłaca się zawsze z polisy OC sprawcy. Tutaj często występuje problem, gdyż firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj zaniżają wysokość odszkodowań.

W jakich przypadkach można dochodzić odszkodowania z polisy OC sprawcy?

W sytuacji kolizji posiadamy prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Jeśli chodzi o wypadek, to możliwe jest dochodzenie nie tylko odszkodowania, lecz również mamy prawo wystąpić z roszczeniem z tytułu utraty zarobków bądź uszczerbku na zdrowiu.

Jeśli na skutek wypadku doznano uszczerbku na zdrowiu, to można wystąpić do ubezpieczyciela z roszczeniem o wypłatę świadczenia. Wysokość roszczenia jest zależna od uszczerbku na zdrowiu, utraconych zarobków bądź kosztów, które ponieśliśmy w wyniku leczenia.

W jaki sposób ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowań?

Częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie odszkodowań z tytułu uszkodzenia pojazdu. Znaczna większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia w kosztorysach zamienniki zamiast oryginalnych części. W przypadku wycen, firmy posługują się stawkami z katalogów Audateksu i Eurotaksu, które stanowią ceny uśrednione, przez co mogą być znacznie różniące się od tych rzeczywistych.

Druga praktyka to zaniżanie wartości roboczo godzin. Ubezpieczyciele wybierają wygodną dla nich kwotę uśrednioną, nie zaś rzeczywistą. W tym wypadku mamy prawo ubiegania się o zwrot rzeczywistych kosztów, jednak musimy przedstawić rachunki i tylko wówczas, kiedy warsztat wykonuje naprawy w zgodzie z technologią przyjętą przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Firmy ubezpieczeniowe praktykują także wiele innych sztuczek. Dlatego coraz bardziej popularny jest odkup odszkodowań oraz dopłat do oc.

10 sposobów na uzyskanie wyższego odszkodowania z OC sprawcy

Musimy działać szybko i racjonalnie. Jeżeli nie wezwiemy policji, to musimy spisać ze sprawcą oświadczenie. Oprócz podstawowych danych osobowych trzeba szczegółowo opisać okoliczności szkody. Najlepiej zrobić także zdjęcia uszkodzeń. Szkodę trzeba czym prędzej zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Część firm daje na to tylko 24 h.

Następny etap to wizyta rzeczoznawcy, którego wyznaczy ubezpieczyciel. To od niej w większej mierze zależna jest wysokość odszkodowania. Mamy jedynie kilka dni, aby się do niej przygotować.

  • Po pierwsze – trzeba przygotować pojazd – umyć go, aby lepiej się prezentował. Możemy także usunąć niewielkie zarysowania. Nie należy jednak tego robić na częściach uszkodzonych w wypadku.
  • Po drugie – powinniśmy podnieść wartość samochodu – trzeba założyć lepsze opony, założyć nowe dywaniki, a także nowe pokrowce na fotele. Należy także usunąć widoczne wcześniejsze usterki, bo wpłyną one na obniżenie wyceny.
  • Po trzecie – powinniśmy domagać się oryginalnych części. W przypadku likwidacji szkód pojazdów do 3 lat, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek uwzględniania w kosztorysie cen oryginalnych części zamiennych. W starszych samochodach mają możliwość stosowania zamienników o parametrach oryginałów. Jeżeli jednak serwisowaliśmy pojazd w ASO, to towarzystwo ubezpieczeniowe musi uwzględnić części oryginalne.
  • Po czwarte – musimy udowodnić realną wartość samochodu. W wycenie ubezpieczyciele uwzględniają wersję podstawową, od której odliczają amortyzację. Musimy przedstawić umowę kupna-sprzedaży bądź późniejsze rachunki za jego doposażenie.
  • Po piąte – powinniśmy wykonać naprawę w formie bezgotówkowej .
  • Po szóste – warto naprawić samochód we własnym zakresie i przedstawić rachunki. Jeśli kosztorys zostanie zaniżony, to możemy naprawić pojazd we własnym zakresie.
  • Po siódme – dokonaj wyceny szkód przy pomocy niezależnego rzeczoznawcy. Niezależna ekspertyza kosztuje około kilkaset złotych. Zwykle jest skuteczna.
  • Po ósme – powinniśmy domagać się zwrotu kosztów za utracone zarobki.
  • Po dziewiąte – należy odwoływać się. Nie mamy obowiązku przyjmowania kosztorysu, który wykonała firma ubezpieczeniowa. Odwołanie musimy szczegółowo umotywować.
  • Po dziesiąte – nie warto się poddawać. Jeśli jesteśmy pewni, że kosztorys został zaniżony, to mamy możliwość skorzystania z usług firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań bądź dochodzenia praw przed sądem. Najczęściej ubezpieczyciele chcą uniknąć postępowania przed sądem, w związku z czym doprowadzają do ugody.

Uzyskanie większego odszkodowania z polisy sprawcy jest możliwe, musimy znać system działania firm ubezpieczeniowych oraz warunki zawartej umowy i podstawowe przepisy prawne.

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz