Wiele osób w przypadku wypadków komunikacyjnych, otrzymuje zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Jest to popularną praktyką, ponieważ ubezpieczyciele obniżają tego typu odszkodowania, dając w zamian zamienniki części zamiast oryginalnych, a czasem nawet i dopuszczając się "kreatywnego amortyzowania" niektórych części samochodu, które zostały uszkodzone.

Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe wysyłają również swoich prywatnych rzeczoznawców, którzy mogą poddawać w wątpliwość szkody, które powstały w wyniku wypadku. Tym samym staje się to dla ubezpieczycieli solidną wymówką do tego, aby wypłacić mniejsze odszkodowanie lub też nie wypłacić go wcale. Niestety takie sytuacje są nagminne i osoba poszkodowana musi bacznie śledzić poczynania ubezpieczyciela oraz rzeczoznawców, którzy są przydzieleni do danej sprawy. Oczywiście nawet w przypadku problemów związanych z ubezpieczyciele są pewne drogi ratunku, dzięki którym można uzyskać znacznie korzystniejsze rozwiązanie sprawy, niż proponowane.

W związku z tym nasuwa się kilka podstawowych pytań:

1. Na jakiej zasadzie ubezpieczyciele starają się zaniżyć kwotę odszkodowania?

2. Czy od decyzji ubezpieczyciela można się w jakiś sposób odwołać odwołać?

3. Jakie rozwiązania są w zasięgu kierowcy, który dostał niezadowalający kosztorys odszkodowania od swojego ubezpieczyciela?

4. Czy w ramach odszkodowania, poszkodowany może uzyskać samochód zastępczy w ramach OC sprawcy wypadku?

5. Czy możliwe jest zlikwidowanie szkody bezgotówkowo?

6. Jak poszkodowany może egzekwować swoje prawa?

Na jakie sposoby ubezpieczyciel zaniża kwotę odszkodowania?

Należy oczywiście kontrolować wycenę samochodu, który został uszkodzony. Wielu ubezpieczycieli przyjmuje, że wersja auta jest zawsze podstawowa, a tym samym mogą obniżać ostateczną wypłatę świadczenia. Warto zatem pilnować tego, co zostało zapisane w dokumentach podczas wyceny szkody i ostatecznie jeśli pojawi się błąd, skorygować go.

Czy od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać?

Od takiej decyzji jak najbardziej można się odwołać. Wówczas należy zapłacić niezależnemu rzeczoznawcy za wycenę. Jest to raczej droga sprawa, ale może dać wymierne korzyści.

Niezadowalający kosztorys odszkodowania - co można zrobić?

Od takiej decyzji warto się odwołać. Dobrze jest to zrobić zaraz po otrzymaniu dokumentów z zakładu ubezpieczeniowego.

Czy  z OC sprawcy wypadku można ubiegać się o samochód zastępczy?

Jeśli po wypadku samochód nie jest zdany do jazdy, wówczas ubezpieczyciel może pokrywać koszty najmu innego auta. Jeśli służyło ono do wykonywania chociażby podstawowych obowiązków związanych z pracą, wówczas jest to solidny argument na koszt poszkodowanego.

Czy możliwe jest zlikwidowanie szkody bezgotówkowo?

Można otrzymać bezpośrednie skierowanie do zakładu mechanicznego, który poszkodowany sam wybiera. To tam docelowo usuwane są wszystkie szkody, mające bezpośredni związek z wypadkiem. Kierowca nie otrzymuje zatem żadnych pieniędzy.

Jak poszkodowany może chodzić własnych praw?

Można oczywiście w ostatecznej sytuacji zdecydować się na to, aby dochodzić swoich spraw w sądzie.

Warto jednak mieć świadomość tego, że proces sądowy wiąże się ze sporymi kosztami, jest również czasochłonny oraz potęguje stres. Niekiedy jednak koszty związane przykładowo z wynajęciem prawnika, mogą być nawet wyższe od docelowych świadczeń, które można uzyskać od ubezpieczyciela. Nie zawsze jest to zatem opłacalne rozwiązanie dla poszkodowanego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz